Handel ludźmi - współczesne niewolnictwo w cieniu codzienności
Ofiarami handlu ludźmi mogą być zarówno kobiety jak i mężczyźni – niezależnie od wieku, wykształcenia czy pochodzenia. Najczęściej są to osoby, które w nadziei na polepszenie swojej sytuacji materialnej, podejmują się pracy za granicą. Oszuści wykorzystują ich nadzieję na lepsze jutro, obiecując legalną pracę za granicą, opiekę i pomoc.
Jak chronić się przed handlem ludźmi?
- Zawsze sprawdzaj oferty pracy za granicą – korzystaj tylko ze sprawdzonych agencji pośrednictwa pracy, najlepiej zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia.
- Upewnij się, że masz podpisaną umowę w języku, który rozumiesz, jeszcze przed wyjazdem.
- Informuj bliskich – przekaż rodzinie lub przyjaciołom dokładne informacje o miejscu pobytu, planie podróży i osobach do kontaktu.
- Zabezpiecz dokumenty – nigdy nie przekazuj swoich dokumentów (paszportu lub dowodu osobistego) innym osobom.
- Ufaj swojej intuicji – jeśli oferta pracy wydaje Ci się podejrzana (np. zbyt atrakcyjna oferta pracy, brak umowy, presja na szybki wyjazd), zrezygnuj lub skonsultuj się z kimś zaufanym.
Handel ludźmi to ciche, lecz brutalne zjawisko, które odbiera godność, wolność i nadzieję. Każdy z Nas może przyczynić się do jego zwalczania – poprzez edukację, czujność i reagowanie.
sierż. Izabela Jasińska
p.o. Oficera Prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Środzie Śląskiej
tel. 693-726-093