reklama
kategoria: Kraj
18 luty 2025

W czwartek radni zajmą się projektem uchwały ws. nocnej prohibicji

zdjęcie: W czwartek radni zajmą się projektem uchwały ws. nocnej prohibicji / fot. PAP
fot. PAP
W porządku czwartkowej sesji Rady Warszawy znalazł się projekt uchwały wprowadzającej nocną prohibicję. Miałaby obowiązywać na terenie całego miasta w godzinach 22-6.
REKLAMA

Ograniczenie sprzedaży ma obowiązywać w sklepach i na stacjach benzynowych. Nocna prohibicja nie będzie dotyczyć restauracji, barów, pubów itp. Gdyby radni przyjęli uchwałę, weszłaby w życie po upływie 14 dni od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy.

Uzasadnieniem wprowadzenia uchwały ma na celu zredukowanie liczby incydentów, takich jak awantury, bójki czy poczucie zagrożenia podczas nocnego poruszania się po mieście.

"Wprowadzenie zakazu sprzedaży od 22 do 6 przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na ulicach, szczególnie w rejonach o dużym natężeniu ruchu i miejscach publicznych, a także zaradzi problemowi zaśmiecania miasta butelkami i puszkami" - napisali autorzy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Jako przykład podali Poznań, w którym nocna prohibicja została wprowadzona w centrum miasta. Po roku ograniczeń liczba interwencji policyjnych związanych z przemocą spadła o 23 proc. Odnotowano też 18 proc. spadek liczby zgłoszeń dotyczących zakłóceń porządku publicznego w nocy.

W Warszawie odbyły się konsultacje społeczne, w których za wprowadzeniem nocnej prohibicji zagłosowało 80 proc. uczestników.

Stołeczny ratusz, w ramach badania ilościowego Barometr Warszawski z 2023 roku, spytał mieszkańców o pomysł nocnego ograniczenia sprzedaży alkoholu. Na pytanie, czy należy to zrobić, 18 proc. respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak", 42 proc – "raczej tak", 21 proc. – "raczej nie", 11 proc. – "zdecydowanie nie", 7 proc. – "trudno powiedzieć".

Według danych ratusza, obecnie na obszarze Warszawy funkcjonuje 3,305 sklepów z alkoholem. Jak podaje GUS, miasto ma 1861644 mieszkańców, zatem na jeden sklep z alkoholem przypada 563 mieszkańców. Inaczej wygląda to na podstawie danych operatora sieci komórkowej Orange (2011700 mieszk.) – na jeden sklep z alkoholem przypada 608 mieszkańców.

Według danych Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom pod koniec 2023 roku w Polsce działało 79112 sklepów alkoholowych. Zatem na jeden sklep przypadało 476 mieszkańców naszego kraju (wg GUS liczba mieszkańców Polski w 2023 r. wynosiła 37637000). Wobec tego liczba mieszkańców na jeden sklep z alkoholem w Warszawie jest znacznie większa, niż średnia krajowa.

W latach 2018-2024 nocną prohibicję wprowadziło 176 gmin w Polsce, w 30 gminach dotyczyła części terytorium gminy lub miasta; 9 gmin uchyliło zakaz, a w 5 wojewoda uchylił całą lub część uchwały.(PAP)

mas/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Środa Śląska
-2.3°C
wschód słońca: 06:54
zachód słońca: 17:20
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Środzie

kiedy
2025-03-15 17:00
miejsce
Kulturalna Stodoła, Lutynia, ul....
wstęp biletowany