reklama
kategoria: Gospodarka
17 luty 2025

Powstanie drugie połączenie elektroenergetyczne Polska-Litwa

zdjęcie: Powstanie drugie połączenie elektroenergetyczne Polska-Litwa / v44883223
v44883223
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wybudują w 2030 roku kablową linię energetyczną o mocy 220 kV, która połączy Polskę i Litwę. Obecnie na terenie północno-wschodniej Polski pracuje napowietrzna linia o napięciu 400 kV Ełk-Alytus.
REKLAMA

Nowe międzysystemowe połączenie elektroenergetyczne Harmony Link powstanie w 2030 roku i będzie ważnym elementem europejskiego systemu elektroenergetycznego – poinformowały w poniedziałek PSE.

Do tego czasu powstaną również dwie stacje elektroenergetyczne – Norki w gminie Kalinowo oraz Wigry w gminie Suwałki.

Linia kablowa będzie przebiegała przez teren sześciu gmin: Ełk, Kalinowo, Raczki, Suwałki, miasto Suwałki i Szypliszki.

„Projektując linię staraliśmy się wytyczyć jej przebieg w oddaleniu od istniejącej i planowanej zabudowy mieszkaniowej oraz obszarów cennych kulturowo i przyrodniczo. Braliśmy pod uwagę również plany rozwojowe lokalnych samorządów. Po wielomiesięcznych analizach oraz wizjach terenowych, wyznaczyliśmy przebieg trasy linii kablowej w sąsiedztwie istniejącej drogi szybkiego ruchu S61 – Via Baltica” – poinformował dyrektor programu inwestycyjnego PSE, Jacek Świentczak.

W styczniu PSE rozpoczęły proces informacyjny, w ramach którego przedsięwzięcie jest prezentowane mieszkańcom gmin, a szczegóły lokalizacji linii będą omawiane z każdym z właścicieli działek, na których planowana jest inwestycja.

Prace budowlane rozpoczną się w 2027 roku, najpierw przy rozbudowie stacji Ełk Bis następnie przy budowie linii kablowej 220 kV Ełk Bis-Granica RP, stacji Norki i stacji Wigry oraz modernizacji działającej linii Ostrołęka-Ełk.

Na terenie północno-wschodniej Polski pracuje już napowietrzna linia o napięciu 400 kV Ełk-Alytus, łącząca systemy elektroenergetyczne Polski i Litwy (LitPol Link).

Ze względów bezpieczeństwa drugie połączenie z Litwą zostanie poprowadzone pod ziemią - izolowanymi przewodami o napięciu 220 kV zakopanymi w gruncie. Łączna długość połączenia po polskiej stronie to ok. 100 km.

PSE poinformowały, że przedsięwzięcie umożliwi realizację inwestycji kluczowych dla rozwoju regionu, w tym budowę kolei dużych prędkości oraz przyłączenie odbiorców Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach mechanizmu Łącząc Europę.(PAP)

bur/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Środa Śląska
-2.3°C
wschód słońca: 06:54
zachód słońca: 17:20
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Środzie

kiedy
2025-03-15 17:00
miejsce
Kulturalna Stodoła, Lutynia, ul....
wstęp biletowany